HR OFF-ROAD FORUM

Dobrodošli na HR OFF-ROAD forum!
Sada je: sri lip 26, 2019 19:06.

Vremenska zona: UTC + 02:00

Pravila foruma

Pravila foruma

Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ručno vitlo
PostPostano: čet sij 29, 2009 20:16 
Off roader

Pozdrav

Zanima me dali netko ima iskustva s ručnim vitlom? Kako uopće radi, kritike, pohvale koja fotka ako je moguće, gdje ga se može nabaviti, na što obratiti pozornost itd. Sve info su dobrodošle.

Hvala

Pozdrav

Luka

Vrh

Naslov: Re: Ručno vitlo
PostPostano: čet sij 29, 2009 21:50 
Off roader

[quote="kultura"]Pozdrav

Zanima me dali netko ima iskustva s ručnim vitlom? Kako uopće radi, kritike, pohvale koja fotka ako je moguće, gdje ga se može nabaviti, na što obratiti pozornost itd. Sve info su dobrodošle.

Hvala

Pozdrav

Luka[/quote]

Jedina naprava sa pogonom na žgance, a primjenjiva u offroadu je tzv. hi-lift (vidi kod Zenterena) s tim da ti u tom slučaju treba i duža gurta i šumarski lanac sa kopčom tzv chok chain. Koje kakvi tirfori i flašencugi su jednostavno nepraktični radi težine i debljine sajle ili lanca. Dans se el. vitlo može kupiti za malo love i ako planiraš vožnje po ternu to je jedino rješenje.LR

Vrh

PostPostano: pon lip 11, 2012 17:43 

Ako imaš SUV-a sa kojim se svako malo zaletiš u kaljužu tada je svaka pomoć dobrodošla pa i ona na palentu jer ne moraš pješačiti i moliti nekoga za pomoć ukoliko nemaš vitla. Sistem je preko ručnog lančanog paranka (chain block) koji se upotrebljava u radionicama za podizanje tereta (506-600 kn). Sajlu za izvlačenje promjera 12 mm dvostruke duljine automobila vjerojatno imaš kada ideš na teren. Sada si nabavi najlonski konop duljine 20 ak metara nosivosti 2 tone i na njega napravi uzlove na razmaku od 2 metra za koje ces hvatati kuku od paranka jer hod lančanika na paranku je oko 2 metra. Dakle sajlu za auto a na sajlu nadoštukaš taj konop po kome onda prihvaćaš kuku od paranka. Jasno da paranak se hvata za specijalni anker da ne moraš tražiti prikladnu bukvu. Anker ti je dva L profila 50x50 mm duljine 500 mm spojena na jednom kraju vijkom u oblik slova V. Profili po sebi imaju rupe recimo 2 komada kroz koje zabadaš macom u zemlju igle promjera 12 mm duljine oko 300 mm koje ti služe kao sidra. Paranak spajaš na alku koja je dio sidra gdje su spojena 2 profila tako da ručno izvlačiš dvije tone tereta iz blata. Jasno da je nosivost paranka 2 tone koliko ti je težak auto. Sve to skupa zapakiraš u plastičnu kutiju prikladnih dimenzija koju kupiš u Bauhausu za 100 kn i kada ideš na teren to ubaciš u bunker zlu ne trebalo. Tu ideju sam pokupio na Australia 4x4 forum i na you tube te uz malo praktične razrade na terenu doveo do savršenstva. Razlog je Jeep Willys koji mora biti originalan i svaki moderni dodatak mi skida bodove na reliju pa sam prisilno pribjegao ovoj ideji. Willys je težak 1 tonu pa to fantastično funkcionira, posebno anker. Na istom forumu i you tubeu ces naci i ideju da se prikvači na felgu jedan spaner koji kako se felga vrti namata konop i izvlači auto samo u ovom slučaju je poteban i diff lock na pogonskom mostu. Australci imaju fantastične ideje i savjete pa prošaraj njihove stranice... Osim toga vitlo sa pripadajućem nosačem je teško 30 kg i stalno ga moraš vući na autu (siguro koji dec benzine više) a ovu stvarčicu stavis samo kada ides u neku kaljužu. Jeste da primitivno zvuči ali ja sam ti samac koji lunja po šumi (suprotno svim pravilima) pa kad zapne sam moram rješavati probleme kako doma doć za dana sa cijelim autom. Jasno da je ovo jaaaako dugo od pravog vitla no odlično rješava novonastalu sitaciju kada si u Velebitu - Kapeli - Risnjaku a telefonskog signala nema pa ono lipo sidiš u autu i misliš si a što sada......a tri kvarti ure si slikao medvjedicu sa mladim kako je prešla preko puta....

Vrh

PostPostano: pon lip 11, 2012 20:58 
Moderator

I ako imaš auto od 2 tone onda i dalje sjediš i plačeš jer se nećeš izvući. Potrebno ti je uvijek min. težina vozila X 2. Nekada ni to nije dosta (zavisi od blata i dubine blata).

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 02:00

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir: