HR OFF-ROAD FORUM

Dobrodošli na HR OFF-ROAD forum!
Sada je: uto kol 20, 2019 21:37.

Vremenska zona: UTC + 02:00

Pravila foruma

Pravila foruma

Započni novu temu Odgovori  [ 54 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: izbor GUMA za off road...
PostPostano: ned srp 22, 2012 21:37 

Na ladi sam imao obicne AT (ruske niva 4x4 original gume prva montaza) za po cesti i obicnom makadamu a kad zapadne snijeg tada su dolazile ruskinje voltyre ripnjace i to najprije na zadnji pogon za meksi snijeg a zatim na sve 4 za teze uvjete. Prva montaza voltyre je bila takva da je tresao citav auto a posebno hauba to je bilo stvarno katastrofalno gledati te vibracije po asfaltu ali kako mi je planina 2 km od kuce to se na sniegu pokazalo tako fantasticno da se auto toliko zakopa u snijeg da pocne kliziti kvacilo a guma stoji na mjestu- nevjerojatan grip. Poslije su te vibracije prestale odnosno postale podnosljivije. Prvi je u sumu prolazio defender onda mi sa ladama na tim gumama. Sa nima gazi meki snijeg do 30 cm bez problema a na debljem zajasi sasija gume ostanu u zraku pa treba lopata da se spusti nazad na tlo. Jasno kada ode snijeg stavlja se set felge-gume za mekane uvjete. U kraskim poljima na blatu ista stvar. odlicna guma jer je uska lako probija zapreke. Kako auto koristim iskljucivo po planinama i kraskim poljima Velebita-Risnjaka-Ucke problem mi stvara ostro kamenje a pojacanu bocnicu ova guma nema pa je to njezin problem ako se ide na ostar kamenjar jer je drugo jutro nadem ispuhanu. Ova kombinacija se pokazala odlicna sa dva seta guma.
Wrangler (bez lifta) sa obicnim AT goodyear 225/15 ide posvuda ali za ozbiljne sitacije treba posegnuti za BFgoodrich km2 koja ima fantasticno pojacanu bocnicu tako da ostro kamenje ne predstavlja nikakavproblem ali se ovdje javlja problem na snijegu jer nije bas tako dobra kao ruskinja voltyre. Gledao sve usporedbene testove i uglavnom ako je za kamen/blato onda nije bas prehvaljena za snijeg ili pak obratno. Dosta delikatna situacija... na kanadskom forumu ima jedan model BF gooricha kojega hvale da je dobar za ovo sto meni treba snijeg-kamen ali se kod nas ne prodaje... Jasno za po ljeti AT goodyear.... KM2 je nesto bucnija od AT ali ne toliko nepodnosljivo
Na vitari imao BOOGERICE sa lamelama + suspension + body lift i to je ista prica kao i voltyre nenadmasna guma ali samo za specijalne uvjete a za cestu nikako. Stvara toliko buke kao da ide vlak...
Uglavnom sve ove At su jako dobre dok imaju profila i dok su nove tako da sa njima je prolaznost dosta velika no kako odmicu kilometri pada efikasnost pa treba posegnuti u visi rang da se zadrzi prolaznost.
Ovo su iskustva sa kraskoga kamenjara i planinskih cesta

Vrh

PostPostano: čet kol 08, 2013 10:53 

mud man je napisao/la:
GoodYear Wrangler Duratrac 285/75/16 2140,00kn/kom,rok isporuke 10dana

kod 4x4.hr su isti model dim 265/75R16 1250kn/kom (iste dim su 1700kn), kako je ovo moguce?

Vrh

PostPostano: čet kol 08, 2013 19:02 

bas oko ovog pitanja gledam sad na netu za svoj x-trail. Bio sam sa J na kratkom djiru iznad Triblja po nekom kamenju vozio i kad sam dosao doma mi je sogi rekao da sa ovim gumama bolje ne ici nigdje na teren. sad me interesira kako doc do guma koje su ok za teren i koje su ok za cestu. palo mi je na pamet kupit rabljene felge i nekakve gume koje su za x-trail sa njegovim slabijim sposobnostima za teren dovoljne da ne gulim i kidam ljetne bridgestonke, ali nit znam dovoljno o tome, nit zelim potrosit brdo para na to ako stavim gume koje x-trail i tako ne treba (neke hard-core mr extreme ili nesh). jel ima netko neki dobar savjet za mene..? :)

Vrh

PostPostano: čet kol 08, 2013 21:11 

ili kupi polovne AT gume ili kupiš nove protektirane AT gume i staviš ih na drugi set felgi
a možeš ih i stalno koristiti pošto su all terain,a tebi netreba bolje
:cvijeće

This is not a daffodil, repeat, this is not a daffodil!

Vrh

PostPostano: čet kol 08, 2013 21:40 

Ako si bio iznad Triblja vjerojatno si prosao one vidikovce i onaj blagi makadam. Onuda se ja vozio sa R4 sa serijskim 135-12 gumama godinama.... Problem kod nasih planina je samo ostri kamen koji trazi gumu sa jakom bocnicom a kako ces se ti voziti i po blatu tada ces jako biti zadovoljan sa nekim m/t gumama jasno najbolje na drugom setu felgi (goodyear wrangler m/t) koje ce biti samo za na teren. Ja sam imao na ladi obicne a/t gume za normalno (kod tebe idu cestovne slape) a za ozbiljne situacije i snijeg su bile 4 felge sa voltyre ripnjacama koje su za ladu best buy sa njima je nezaustavljiva - ako je manje snijega tada su isle samo na zadnju osovinu ako je bilo puno tada na sve 4. TI MORAS IMATI SVE 4 GUME ISTOG PROMJERA inace ces izgoriti automatski pogon.... posto nemas centralnog diferncijala...Ako preslikamo na tvoj auto onda su to m/t ice bilo kog proizvodjaca. m/t ice su ipak slabije na snijegu od pravih zimskih no kako imaju ripne to se da nadoknadit.
tamo gdje staje cestovna slapa ide a/t ica gdje ona staje ide m/t ca a gdje ova staje prolazi booger super swamper a gdje on staje ide gusjenicar a gdje ovaj staje ide vitlanje...
a/t (all terrain) su tipa malo ovo malo ono u biti zadovoljavaju i cestu i teren a u konacnici ni jedno ni drugo ali su neki kompromis i ako vidis po parkinzima najcesce su auti obuveni bas u njih. jako su rijetki obuveni u m/t (mud terrain) i to su vec ono auti bas za terene vjerojatno imaju i lift ali su i bucnije i losije drze cestu dok o boogericama da i ne govorim (ima jedan ssanyong u fuzini obuven u njih) kad ide po cesti sumi ko da ide vlak...
dakle za tebe ili a/t ili 2 seta jedan po gradu cestovne i m/t za po sumi...
na you tune upisi bf goodrich km 2 pa ces vidjeti na licu mjesta o cemu govorim a upisi i goodrich a/t pa ces vidjeti razliku u blatu...

E sad malo o izletima...
Iznad triblja si vjerojatno bio na paraglajder uzletistu ako ides zapadno izasao si na Hreljin a ako ides juzno izadjes na cestu bribir - lukovo ispod onog lakat zavoja zove se Palisin, ako produzis u sjever mozes izaci u licko polje (posjeti zelj stranicu drivenik) ali ima i jedna horizontala koja vodi i na lukovo, od lukova (dobre marende u veri i vagabundu te vepru) mozes preko breza na sjever uz sumske kuce mosune i stalak u josipdol ili pak kontra smijer u novi v...a na tom potezu na pola puta ispod breza (stanes na pivu u butigi skupa sa sumarima ) ides preko Matija drage (imas putokaz ) tada mozes na vidikovac veliki svib i luku krmpotsku (dobre marende i pijaca) i alan gdje su vjetrenjace (nema gostione) i onda preko franciskovca direktno izlazis preko sojat dolca na vratnik, tada uz sam hotel vratnik sa stranje strane je cesta (kupis dimljeni sir maxi size 120 kn) produzis makadamom i izadjes na cestu za kuterevo vidjet medvjede (ima gostiona tik uz mrizu sa medvidima) . u kuterevu uz medvjede makadamom ravno prema jugozapadu uz brdo (pitaj ali ne glupu konobaricu nego nekog mladog momka koji ce ti rec kuda - dva su puta livo je zamo za defendera) tako da izadjes uz volonterki kamp na cestu krasno-lipovo polje, sada livo pa na lipovo polje (ima neka stijena oznacena ali nisam bio) i markov ponor usred lipova polja gdje rijeka lika ponire...(druga ponornica po duzini u EU) sada pravo dalje ides na kosinj (obavezno vidit kosinjski most - ima dobra lokalna gostiona (bile neke dobre picke tamo lani) a na prvom katu je oznaka gdje je bila voda 192 i jos neke godine) - saada desno i kosinjski bakovac (prije njega ima skretanje i najlipse se odatle vidi jezero kruscica ) nakon njega na raskrsnicu za pisani kamen (rimljani upisali u jedan veliki kamen za japodska plemena tko ima pravo koristiti vrelo Begovacu) ili jelu car - najveca jela u velebitu ne zaboravi stat uz crkvicu u bakovcu i vidjet frankopanski grb preseljeni starog grada ribnika..(malo ga teze naci) .a onda izlazis preko ledene drage na cestu krasno - stirovaca-mrkviste pa tada sa te ceste ako kod doma na mrkvistu okrenes juzno i ides na alan i jablanac ili pak ravno preko najljepseg dijela velebita preko bacic kuka i visibabe te rossijeve kolibe izlazis kod prpe tj ledenika i ravnog dabra na cstu karlobag-gospic tada mozes sjeverno u smiljan vidjet teslu (razocarao sam se) pa onda preko pazarista opet na istu cestu stirovaca (imas dom za spavanje i vanjske rostilje samo pazi ima jedan kanal za razbit podnicu auta odmah iza doma) - krasno. Ne zaboravi da je 15-08 jaka guzva tamo jer se slavi vela gospa iz krasna (imas krizni put) a iz krasna (puno pansiona i gostiona) je moguce doc direkt na zavizan preko sela Anici pa tamo pozdravi domara vuklusica (obavezna rakijica na onoj klupici ispred doma - eh da mi je sada bit tamo....) a onda preko zavizana na oltare i kod pl doma skreces livo na makadam pa ides na zukalj i onda izadjes na pola puta skretanje preko hrmotina u centru svetog jurja (ima makadamski odvojak za senj) ili ako produzis dalje na preko Stolca na vratnik kod motela...ili u perdase u senjskoj dragi (dva su odvojka) pa onda preko franciskovca (kupi sir na zavoju) natrag na cestu breze - novi ili na kupanje u senj....stani kod gostione STRIC LUKA JEBALICA IZ SENJSKE DRAGE pri dnu drage ili imas i u majoriji dobru gostionu
A ovu grobnicku stranu da i ne sponinjem...jer me vec bole prsti od tipkanja...
Svakako posjetiti stari grad ledenice iznad novog koji Turci kao ni senj nikada nisu osvojili...(muka me lovi kad prikazuju ong sulejmana jer je bas on nabijao nase ljude na kolac ) te staklenu kapelicu i one nebeske krugove na vidikovcu svib...posjeti i ona napustena sela bacice, viniste, smolcicie, stiline i digni se mozes i autom na brdo kitu (kroz centar bacicia) pa ces vidjeti cijeli podvelebitski kanal... nemoj se iznenadit ako na vrhu briga nadjes tabelu PARKING FOR JEEPS ONLY
Zapamti starac Velebit kada ga jednom posjetis nikada se vise ne odvajas od njega...evo ovo su ti moje uobicajene ture....ili mozda stara karolinska cesta od bosiljeva do vrbovskog?
kada budes u senjskoj dragi imas jedan lakat zavoj za franciskovac pa malo ispod njega iznad Majorije ces na gornju stranu vidjeti jedan isklesani kameni stup i u njemu cijev kroz koju ide voda e tu ti je grob graditelja jozefinske ceste koja ide od karlovca preko ogulina za senj a zove se Knezic. Ima crkvica i iza crkvice mu je grob...gradjena je u 18 stoljecu i dan danas sluzi svrsi...svakako odaj pocast tom nasem vrijednom graditelju i kusaj frisku velebitsku vodu na cijevi...tu uvijek obavezno sanem...prekoputa je stara kuca i ostala je na verandi samo stolica , bake vise nema .... ako produzis po njoj dalje preko zute lokva ides na tounj tamo je dupli most Kneziceva njegova konstrukcija a cesta zavrsava u karlovcu...prolazis preko kapele a banska vrata su najvisi prevoj sa mislim 886 metara....tada ces malo dalje vidjeti stari grad Modrus (razvaline ) koji je bio srediste cuvene Modruske zupanije do provale turaka u 15 stoljecu kada ga je turad srusila na cesti ispod grada ima jedna fontana sa friskom vodom...inace original cesta je prolazila ispod samog grada..
U karlovcu imas raskrsnicu koja vodi sa jozefine na lujzijanu ima spomenik te dalje kad produzis zapadno imas raskrsnicu sa stupom na kome pise karolina i jozefina. idi karolinom gradio ju je matija weiss tj primorskom ulicom uz groblje pa posjeti stari grad dubovac, dalje ti je novigrad pa bosiljevo pa stara susica pa onda ostaci strog grada hreljina i na kraju rijecki trsat. Nitko se do sada nije sjetio tu cestu prozvati cestom frankopanskih dvoraca...a povrati se lujzijanom nju je gradio Filip Vukasovic senjanin i bila je 18xx najmodernija cesta u europi - nas covijek a Knezic je njegov ucenik. doduse i on je gradio jozefinu po Strupijevoj cesti...a struppi po vjerojatno rimskoj cesti koja je povezivala Seniu i Sisciu (senj i sisak)....
Ima i rudolfina a ona ti je ova koja ide od novog preko bater(gostiona u centru) pa preko breza i banskih vrata (ima uklesana ploca) i izlazis na cestu josipdol - ogulin. Jasno da preko bjelolasice (vidi izgorjeli hotel) makadamoma mozes doc i ido begova razdolja odnosno mrkoplja pa preko celimbase sumskom cestom opet nazad na ovu cestu izmedju sumarske kuce stalak i mosuna....

Pitao si za gume, pitao si za izlete pa evo ti iterijer ....ceste su makadamske i jako dobre i bez problema ces proc sa obicnim cestovnim slapama...ne bi vjerovao koliko su slape sposobne...evo sve navedeno je uglavnom prodjeno bas sa cestovnim obicnim slapama...
opise ovih putovanja cu dati camping.forum.hr

Risnjak i grobnicke alpe jos istrazujem pa ces dobiti plan puta nesto kasnije ...a mozes se nac i sa Sandrom u putniku na grobnickom polju so odlicne marenda a najbolje je u bajti 70 kuna juha pecenje i kolac...samo ja ne volim onu njegovu zatvorenu terasu...najvolim Fuzine ali je onaj za dvi osobe pecenje i pive 220 kuna sto je ipak malo....radije kod Vere isto za 120 kuna... :ha

Vrh

PostPostano: čet kol 08, 2013 21:56 

LajkaBM je napisao/la:
ili kupi polovne AT gume ili kupiš nove protektirane AT gume i staviš ih na drugi set felgi
a možeš ih i stalno koristiti pošto su all terain,a tebi netreba bolje
:cvijeće

tocno to mi je palo na pamet! :) tnks

Vrh

PostPostano: čet kol 08, 2013 22:02 

RI898RR je napisao/la:
Ako si bio iznad Triblja vjerojatno si prosao one vidikovce i onaj blagi makadam. Onuda se ja vozio sa R4 sa serijskim 135-12 gumama godinama....

wow! ovo sam copy/pasteao u word i to slijedim slijedeci put kad dodjem u tribalj! hvala hvala hvala :klanjanje

Vrh

PostPostano: čet kol 08, 2013 22:07 

p.s. kolika je razlika u potrosnji sa cestovnim i AT - MT gumama? kod mene u familiji postoji ocajan strah od potrosnje pa sam saznao da za 200-300 kn vise na regi mogu imat auto od 50--> ks vise, sto se fakat isplati ponekad, a moji su govorili o "VELIKOJ" razlici, pa sire gume trose vise, a na kraju je ispalo vise za 0.2 l, sto je glupost s obzirom da mi je mx-3 trosila oko 13 itd.

Vrh

PostPostano: pet kol 09, 2013 17:11 

po mom nekom mišljenju s AT ćeš dobiti veću potrošnju koju vjerovatno nećeš ni primjetiti,a sa MT će biti veća,ali mislim da ne puno veća
mada ja mislim da ti stvarno možeš zanemariti MT profil pošto sumnjam da bi ti imao potrebu za njima i da bi ikada iskoristio njihov potencijal
dakle moj savjet drži se AT gumica :wink:
a jednom ako budeš htio više kupiti ćeš terenjavu sa monstericama i peri u najveće blato :hihi :hihi

This is not a daffodil, repeat, this is not a daffodil!

Vrh

PostPostano: pet kol 09, 2013 17:16 

LajkaBM je napisao/la:
a jednom ako budeš htio više kupiti ćeš terenjavu sa monstericama i peri u najveće blato :hihi :hihi

:lol
J vec gleda wilys i samurai :D

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 54 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 02:00

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir: