HR OFF-ROAD FORUM

Dobrodošli na HR OFF-ROAD forum!
Sada je: pon svi 21, 2018 04:51.

Vremenska zona: UTC + 02:00

Pravila foruma

Pravila foruma

Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: manualni hubovi frontera
PostPostano: uto lis 17, 2017 23:01 

Dakle,

prvo pozdrav svima, novi sam na ovom forumu, a i novi vlasnik jedne frontere.
Pitanje, nejasnoca u vezi fron hubova....

dakle, forntera je A 1997, 2.0i. Sport. Pisao sam ovaj post i na specific forum ovjde od frontere, ali vidim da je ovaj zivlji pa se nadam odgovoru prije :)

Dakle, gelde hubova, po svemu sto sam do sada mislio ona bi trebala imati automatic front hub. I vec mjeseci ja uredno vozi, saltam iz 2H u 4H pa i u 4L, idem fino svuda, zadovoljan sam , lijepo mi vuce, reduktor radi...svasta sam vec prosao off road, svasta za jednog pocetnika :)

no, ja prije nekog vremena citajuci okolo skuzim da postoje i manual hubovi (kazem , pocetnik ;) pogledam ja svoje gume, i vidi vraga, pa meni izgleda da i ja imam manual hubove ?! imam na kotacu sklopku sa strelicom koja se moze okrenuti za cca 180 stupnjeva sa "free" oznake na "lock"oznaku i nazad. Ali po manualu i po svim spec koje sam po netu vidio, trebala bi imati automatske.... to je prvo sto mi nije jasno, ali ok, mozda je vlasnik prije stavio manulni hub.

2. kada ga ja manualno pokusam staviti u lock, jedan ide, ali lijevi ne ide...zapinje, ne mogu ga dovoljno okrenuti, mrdne nekih 30 stupnjeva i ne ide dalje do "lock" oznake...ok, dakle problem, ne mogu lockati oba kotaca, dakle ne mogu imati pogon na prednje, dakle sve ovo vrijeme uzivanja i misljenja kako sam mocan i dobro idem , ispada da sam bio u 2WD ??? neznam bas....razliku sam osjeti...sada o tome.

dobro, odem ja u auto i svejedno stavim ga iz 2H u 4H i idem malo probati vidi li se neka razliak....i stisnem na makadamu.......u 2H proslajfaju zadnje gume ko od sale...u 4H moram se svojski potruditi da mi malo kliznu kotaci, samo pocupa bez slajfanja i malo, i to i uz dosta gasa, ono, nabrundam ga na 4000 okr i pustim kvacili i pocupa..... Dakle, po meni je razlika ocigleda...meni se cini da prednji ipak vuku kada ja u kabini stavim na 4H, kao da ih je ipak lockao.....no ,opet, izadjem van...ali oni i dalje na free....nije mi jasno.
i tako jos par testova da ih sada ne pisem, ali meni je razlika ocigledan 2H/4H...osim sto su ovim vani manualni lockovi na free....sto se događa ?

pomagajte...:)

mozda samo to sto sam sa 4H blockao zadnji diff cini tu razliku u vuci, ali svejedno kao nemam pogona na prednjima....neznam, osjecaj je da ipak imam vucu i na prednjima, ali kazem...zbunjuje sto su manualni lockovi na free....

znam, treba ga dignut na dizalicu i probat vidjet jel pogon na prednjima i jel se vrte kotaci kada stavim na 4H, ako se ne vrte - lockani su....ali nisam sada to u prilici napraviti...

također, imate li mi za preporuciti kojeg Frontera servis gurua sa podrucja rijeke?

hvala i
lp

Vrh

Naslov: Re: manualni hubovi frontera
PostPostano: sri lis 18, 2017 06:24 
Off roader

Koje hubove imaš? Aisin ili Avm? Možda imam nešto dijelova.
Stavi sliku.
Usput, u 4H nisi blokirao zadnji dif.

Vrh

PostPostano: sri lis 18, 2017 06:41 
Off roader

Poslao sam ti broj na PP od jednog meštra na riječkoj strani...

Vrh

PostPostano: sri lis 18, 2017 07:03 

mud man je napisao/la:
Poslao sam ti broj na PP od jednog meštra na riječkoj strani...

Prvo isprike za ova tri ista posta...neznam kako mi je to uspjelo...
Hvala za pp poruku.
Vezano za straznji diff i 4 h. ....frontera ima straznji diff ,nemam centralni.jel tako?..i koliko sam razumio njen sustav je takav da kada je u 4h dogodi se isto kao da na terencu koji ima centralni diff,blokiram centralni diff,odnosno prednja i zadnja osovina se vrte istom brzinom..

Zar nije to tako na fronteri? Ako nije sto je 4h pozicija ,samo distribucija pogona on ili off na prednje kotace? Plus jos sustav hub lockova...

Poslati cu ti sliku hubova...

Hvala i Lp
Marko

Vrh

PostPostano: sri lis 18, 2017 16:13 
Off roader

Kad staviš u 4H uključuješ pogon na obadvije osovine i u tvom slučaju se vrte obje istom brzinom.
Mislim da na Fronteri nema središnjeg difa i zato nije preporučljivo u 4H voziti po asfaltu.
Hubovi ti služe da kad se voziš na 2H isključuješ glavčinu od poluosovina da se ne vrte bez veze kao i prednji dif i kardan i ne stvaraju otpor...možeš i ne isključivati ih...

Vrh

PostPostano: sri lis 18, 2017 16:25 
Off roader

Zaboravio sam napisati da ako su hubovi u free poziciji bez obzira na položaj 4H ili 4L (ako imaš) voziš se samo na zadnji pogon.

Vrh

PostPostano: sri lis 18, 2017 18:49 
Moderator

mhad
predstavi se prvo

Vrh

PostPostano: čet lis 19, 2017 01:47 

mud man je napisao/la:
Kad staviš u 4H uključuješ pogon na obadvije osovine i u tvom slučaju se vrte obje istom brzinom.
Mislim da na Fronteri nema središnjeg difa i zato nije preporučljivo u 4H voziti po asfaltu.
Hubovi ti služe da kad se voziš na 2H isključuješ glavčinu od poluosovina da se ne vrte bez veze kao i prednji dif i kardan i ne stvaraju otpor...možeš i ne isključivati ih...

je, nemam cent diffa...zato i kazem, kada stavim u 4H osovine se vrte isto, to je dakle kao da na auto sa cent diffom, blokiras cent diff ? :)

da, ne smije se tako voziti po podlogama gdje je dobar grip, dakle suhi asfalt primarno....

no, da se vratim na problem...ako ja iz 2H prebacim u 4H a ne lockam hubove sto se po tebi događa - nista? i dalje mi ostaje pogon samo na straznjima, svje je isto kao i u 2H zar ne? ili...?

to sam i ja mislio da je tako i da mi je jasno....ali me zbunjuje sto mi auto definitivno ide drugacije kada iz 2H prebacim u 4H a sa prednjim hubovima u FREE ?? Nema logike zar ne, trebao bi ici isto u tom slucaju?
No ja sam testirao i razlika je ocigledna, kao da ipak imam vucu na prednjima bez obzira sto su na FREE.......mozda su meni zaglalvjeni u LOCK ali pokazuju free, jel to moguce?

ni, moram do svog mehanicara da to malo vidimo (primio sam broj , javiti cu se njemu ako bude trebala posebna ekspertiza za hubove)

inace hubovi su AISIN ..ovakvi:

https://www.fjparts.com/images/front_ax ... -69018.jpg

...i meni su stalno na FREE. Desni mogu okrenuti na LOCK, lijevi ne mogu.

Vrh

PostPostano: čet lis 19, 2017 01:51 

https://www.fjparts.com/images/front_ax ... -69018.jpg

to je link za sliku huba...

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 02:00

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.